"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dinamik CV Hazırlama

Profesyonel Ve Dinamik CV Oluşturmak

 Profesyonel ve dinamik cv oluşturmak iş görüşmelerinde şüphesiz adayı öne geçiriyor. Özellikle sık sık kullandığımız durumlarda kötü bir cv ile sürekli çalışmak can sıkabiliyor. Elbette bunun için çeşitli web siteleri var. Fakat çoğu ya para istiyor ya da yeterince araç sağlamıyorlar. Ben size bu hizmeti ücretsiz sunacağım ve bir balık vereceğim. Ayrıca balık tutmayı da öğreteceğim.

 Eğer bu tarz dinamik bir CV sahibi olmak istiyorsanız vereceğim adımları iyi izleyin. Ayrıca en sonda bu CV’nin taslağını da sizinle paylaşacağım.

 Cv tasarımı için birçok program kullanılabilir. Ben “Powerpoint” programı üzerinden anlatım yapacağım.

1- Kesinlikle Önyazı Ekleyin

  İnsan Kaynakları sorumluları, Cvlerinizi incelemek için çok büyük süreler ayıramamaktadır. Bu sebeple bir önyazı yazmanız onlar için kolaylık sizin için de iyi bir fırsat olacaktır. Belirtmek istediğiniz anahtar kelimeleri de kesinlikle kalın puntolu yazmaya özen gösterin.

2-Gereksiz Bilgi Vermekten Kaçının

CV’nizde dikkat dağıtacak gereksiz bilgiler vermekten kaçının. Size eksi puan olarak geri dönecektir. Göstermek istediğiniz becerilerinizi gizleyecektir.

3-Görselliğe Önem verin

 Bu ana kadar anlattığım çoğu şey temel bilgilerdi. Bu saatten sonra anlatacaklarım daha görsellikle ilgili bilgiler. CV’nize kesinlikle görselliği arttıracak bazı bilgiler ekleyin. Bunlar ikon, resim gibi öğeler olabilirler.

 PowerPoint son sürümlerinde Ekle>Simgeler panelini kullanarak istediğiniz simge türüne ulaşabilirsiniz. Buradaki simgeler arka plansız ikonlardır ve renkleri düzenlenebilir.

 Zaten yazının başında eklediğim videoda bu işlemin yapılışını anlattım.

4- Dinamik Barlar oluşturun

 Özellikle yetenekler kısmında, yeteneklerinizin derecesini gösterirken örneğin programların ikonlarının yanına şık ve dinamik barlar ekleyebilirsiniz.

 Ben bu barları yaparken Ekle>Şekiller panelinden dikdörtgen aracını kullanıyorum. Bir dikdörtgen gri iken diğeri beyaz renkte yer alıyor. Bu sayede programda ne derecede bilgili olduğumu gösterebiliyorum. Bu şekillerin saydamlık değerleriyle de oynayarak cv arka planınıza uydurabilirsiniz.

 Ayrıca burada kullandığım ikonları da “PngWing” sitesinden alıyorum. Bu şekilde arka plansız ikon alabileceğiniz birçok site var, fakat “PngWing” sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5- Bağlantı Eklemek

 Çoğu zaman kullanılmayan bir PowerPoint özelliğidir. Eğer bir portfolyo veya bir web sitesi profilinizi göstermek istiyorsanız, bu sitenin ikonunu ekleyerek sağ tıklayıp bağlantı ekle diyebilirsiniz. Bu sayede kişi  o bölüme tıkladığında siteye yönlendirilecektir. Bunu yapmak için CV dosyanızı en sonda Farklı Kaydet>Pdf olarak kaydetmeniz önemlidir.

 

6- Örnek Cv Dosyası

 Eğer derseniz ki Berke ben grafik tasarımcı değilim, alt tarafı bir CV hazırlamak istiyorum. Beni uğraştırma bana balık ver.

 Üzerinden anlatım yaptığım CV dosyasını aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsin. Üzerine kendi bilgilerini işleyerek kullanabilirsin.

 

 

 Unutma bir Telegram grubumuz var sitenin en üst sağ bölümünden ulaşabilirsin. Bir sorunun olduğunda sormaktan çekinme, yardımcı olmaya çalışıyor olacağız.

 En yeni bilgiler için de KushaEngineering.com Web Sitesini, Youtube kanalını ve diğer sosyal medya hesaplarını takipte kal. Başarılar dilerim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir